Svenska Schäferhundklubben

Tio i Topp & Fem i topp Regler

 

Hej!

Här kommer finnas reglerna till "Tio i Topp" och uppdatering av rankningen efter varje Specialutställning under säsongen.

Med vänliga hälsningar,

Peter Schorling
CUK

 

TIO I TOPP

 Rätt att deltaga har hane/tik, som placerar sig i bruksklass hanar/tikar med V (vorzüglich) minst tre gånger under året.
Har placering skett flera gånger för de fyra bästa resultaten räknas.
Resultaten från samma domare får medräknas högst två gånger.
Poängen får räknas från alla av Svenska Schäferhundklubben arrangerade specialutställningar för schäfer.

Poängberäkning:

BIR                = 10 poäng
BIM               =  7  poäng
V1                 =  5  poäng + 0,5 poäng för varje slagen konkurrent i eget kön
V2                 =  4  poäng + 0,5 poäng för varje slagen konkurrent i eget kön
V3                 =  3  poäng + 0,5 poäng för varje slagen konkurrent i eget kön
V4                 =  2  poäng + 0,5 poäng för varje slagen konkurrent i eget kön
V5                 =  1  poäng + 0,5 poäng för varje slagen konkurrent i eget kön

 

FEM I TOPP

 Gäller endast uppfödargrupp.
Rätt att delta har uppfödargrupp vuxen, som tilldelats HP vid minst tre tillfällen under året.
Har placering skett flera gånger får de fyra bästa resultaten räknas.

 Poängberäkning:

Vinnande grupp                  5 poäng
Grupp på andra plats          3 poäng
Grupp på tredje plats          2 poäng
Grupp med HP                   1 poäng

CS beslutade också att detta skulle köras från den 1/1-14 till den 30/6-14 för att kunna dela ut pris i samband med SSM, sedan räknas Tiden från 1 juli – 30 juni. Några retroaktiva resultat från 2013 och Habo-utställningen, som låg inom den stipulerade tiden, skulle inte räknas in denna första gång.

 

Fem i Topp

 

Kennel  Deltagna utställningar Vinnande grupp 5 poäng Grupp på andra plats 3 poäng Grupp på tredje plats 2 poäng Grupp med HP 1 poäng Poäng Placering
Beathalandet 1 5       5 1
Ebafarmen 1 5       5 1
               

Tio i Topp 2016-2017

 

Hundens namn

Kön

 deltagna utställningar

BIR (10p)

BIM (7p)

V5 (1p)

V4 (2p)

V3 (3p)

V2 (4p)

V1 (5p)

Extra poäng per placerade hund efter sig (antal x 0,5P)

Poäng

Placering

Ebafarmens Rebell

H

8

 

14

 

2

3

8

20

5.5

52.5

1. hane

Anemicos Shiraz

T

3

10

14

       

15

4

43

1. tik

Kranichzug Ulla

T

2

20

   

 

 

 

10

4.5

34.5

 

Kratmosens Jerome

H

2

10

7

 

 

 

 

10

4.5

31.5

 

Olexius Qikki

T

3

10

     

3

4

5

5.5

27.5

2. tik

Ebafarmens Gorgeus

T

2

10

   

 

 

4

5

7

26

 

Wallis von Bad-Boll

T

2

10

 

 

   

4

5

3.5

22.5

 

Emindos Darja

T

2

 

7

     

4

5

3.5

19.5

 

Eric vom Haus Dierich

H

3

         

8

5

4

17

2. hane

MITSCHIGAN PRIMO GRANDE

H

1

10

       

 

5

0.5

15.5

 

Xambo vom Suentelstein

H

1

 

7

       

5

3

15

 

Superioue's Onyxia

T

3

   

1

 

3

4

 

6.5

14.5

3.tik

Percy vom Team Radsieksbeeke

H

3

     

2

6

   

4

12

3. hane

Dahlgårdens Gusse

H

2

         

8

 

1.5

9.5

 

Beathalandet Lotus

H

2

     

 

3

4

 

2

9

 

Olexius Rapunzel

T

2

   

 

2

 

4

 

2

8

 

Bar-Waxan Gangster

H

2

   

1

   

4

 

1.5

6.5

 

Superioue's Razamanaz

T

1

 

   

2

 

 

 

3.5

5.5

 

Noraja vom Merkur-Stern

T

1

       

3

   

2

5

 

Schezzheims Smicki

T

1

 

   

 

 

4

 

1

5

 

Ambra del Rione Antico

T

2

 

 

2

 

 

 

 

3

5

 

Zaira Terrae Lupiae

T

1

   

 

 

3

 

 

1.5

4.5

 

Woho's Ibiza

T

1

         

4

 

0.5

4.5

 

Woho's Easy

T

1

     

2

     

1.5

3.5

 

Anemicos Roxette

T

1

 

   

 

3

 

 

0.5

3.5

 

Adler See Palme

T

1

 

   

2

 

 

 

1.5

3.5

 

Que Sera Sera Olympia

T

1

   

1

       

2

3

 

Woho's Ibiza

T

1

       

3

     

3

 

Zlatko vom Feuermelder

H

1

   

 

 

3

 

 

 

3

 

Beathalandet Kelly

T

1

   

 

2

 

 

 

1

3

 

LEIKSAID UAI NOT

T

1

       

3

 

 

0

3

 

Schezzheims Tzar

H

1

       

3

 

 

0

3

 

Romi's Pepita

T

1

 

   

2

 

 

 

1

3

 

Team Cayira Ellis

H

1

 

   

2

 

 

 

1

3

 

Olexius Olga

T

1

     

2

 

 

   

2

 

Mannos Vicko

H

1

   

1

       

0.5

1.5